Atila Taşpınar

Özgeçmiş

Küre Dağları


ÖZGEÇMİŞ

Atila Taşpınar, 1937 yılında Kastamonu’nun Küre İlçesi’nde doğdu. Babası İlköğretim Müfettişi Tevfik Taşpınar, annesi Saniye Hanım’dır.

İlkokulu, İnebolu, Bolayır ve Kastamonu’da okudu. Kastamonu’da ortaokulu, Ankara’da Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1962 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

1963 yılında girdiği sınavı kazanarak, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nda göreve başladı.

1968 – 1978 yılları arasında, Mali Müşavirlik, Yatırım Danışmanlığı, Fizibilite ve Muhasebe Organizasyonları konularında çalışmalarda bulundu. Mersin’de, Narko Kop. Narenciye Tesisleri, Karakay Savcın Fabrikası, Giysan Hazır Giyim Tesisleri gibi sanayi işletmelerin, kuruluşlarını sağladı.

1974 – 1980 yıllarında Mersin’de kurucu ortağı olduğu Giysan Hazır Giyim Eşyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

1978 de İstanbul’da Truva Tarım ve Sanayi Ürünleri Limited Şirketini ve ardından Taşpınar Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş ( Horwath- Crown Türkiye temsilciliği ) ni iş hayatına kazandırdı.

Aynı yıllarda sanata olan eğilimini değerlendirerek, Troy Sanat Galerisini yaşama geçirdi.

Atila Taşpınar’ın 2004 yılında Nazmi Ziya ile ilgili ilk kitabı yayınlandı.

Ardından Üsküdarlı Ressam Ali Rıza Bey’in Günlerden Bir Gün adlı ikinci kitabı ve Son Sergi adlı romanı sanat severlerle buluştu.

Taşpınar, kaynak olarak tanımlanan bu eserlerinin ardından, Fikret Mualla ve Mübin Orhon’la ilgili iki kitap daha yazdı.

Yazarın resim sanatına olan ilgisi, kitap çalışmaları ve yazıları ile sınırlı kalmamış, yıllar boyunca özenle seçip geliştirdiği Türk Resimlerinden oluşan önemli bir koleksiyonun doğmasına da yol açmıştır.

Gerçekleştirilmesine çalışılan Atila Taşpınar HOUSE Museum’un temeli özelliğindeki bu koleksiyonda, Ali Rıza Bey’in (Hoca) bilinen en büyük boyutlu iki baş yapıtı, Nazmi Ziya nın Ortaköy Camisi dahil on dört önemli eseri, ayrıca Ahmet Ali (Şeker), Süleyman Seyid, Avni Lifij, Sami Yetik, Mahmut Cuda, Orhan Peker, Naci Kamukoğlu, Burhan Doğançay gibi diğer usta sanatçıların yirmi beş yapıtı yer almaktadır.

Anılan koleksiyon, Mübin Orhon’un 81 eseri (Dünyadaki en büyük Mübin Orhon koleksiyonu) ve Fikret Mualla’nın 100 eseri (Türkiye’deki ikinci büyük koleksiyon) ile öne çıkmaktadır.

Atila Taşpınar, resim sanatı ile ilgilendiği kırk beş yıl (1978 – 2023) içerisinde, yüzlerce kişiyi resim sanatı ile tanıştırmış, ona ilgi ve sevgi duymalarını sağlamıştır.

Pek çok insanın, ilk kez resim koleksiyoncusu olmalarına önayak olmuştur.

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Art Müzesi, Numan Ceylan, Öner Kocabeyoğlu, Mustafa Taviloğlu, Bülent Eczacıbaşı, Halil Bezmen, Hüsnü Güreli, Feyyaz Berker, Salih Tatlıcı, Ceri Benardete, Can Has, Cengiz Çetindoğan, Cem Altınel, İzi Morhaym gibi tanınmış kurum ve koleksiyonlerin önemli yapıtlar kazanmalarında payı vardır.

Ayrıca, Atila Taşpınar önemli sayıda yitik gerçek sanat yapıtının onarım ve bakımını sağlamış, pek çoğunun unutuldukları izbe depolardan kurtarılıp gün ışığına çıkartılmalarına emek vermiştir.

Özellikle Mübin Orhon’un İstanbul Resimleri, onun tutkulu, araştırmacı ve dirençli tutumunun bir ürünü olarak Türk Sanatına kazandırılmıştır.

Şu aralar Küre Dağları adlı bir romanın çalışmalarını sürdürmektedir.

Atila Taşpınar’ın Elvan ve Can adlarında iki çocuğu vardır.