Atila Taşpınar

Kitapları


NAZMİ ZİYA

Atila Taşpınar


  Genel Açıklamalar

 • Sanatçının hemen hemen tüm yapıtları, 1937 yılında gerçekleştirilen sergiden bu yana ilk kez, tüm görkemi ile sanatseverlere sunuluyor. (Ülkenin değişik yerlerine dağılmış bulunan söz konusu tablolar, yaklaşık beş yıl süren bir çalışma sonucu bir araya getirilmiştir.)
 • Nazmi Ziyanın yaşadığı ortam, sanatsal gelişmeleri de kapsamak üzere, yansıtılıyor.
 • Çocukluğu, gençliği, yetişkinlik yılları anlatılıyor.
 • Sanatla ilgili kişisel görüşlerine, ilgililerin onun sanatı hakkındaki anlatımlarına değiniliyor ve bu bilgilerin irdelemeleri yapılıyor.
 • Nazmi Ziyanın dönemleri ve sanatındaki değişimler ayrıntılı bir biçimde belirleniyor.
 • Sanatsal kimliği üzerinde bir tartışma başlatılıyor ve onun bugünedeğin gözardı edilmiş post-emperyonist ve geç-emperyonist yönleri öne çıkartılıyor.
 • Yaşam anlayışı ve ilgi alanları ayrıntılı bir biçimde yansıtılıyor.
 • Sanatında uyguladığı teknikler, yapıtların sayısı, boyutları, imzaları ve diğer özellikleri inceleniyor.
 • Katıldığı sergiler belirtiliyor.
 • Tüm yapıtları yeniden adlandırılıyor ve yapıldıkları yerler saptanıyor.
 • Anlatımlarda arı bir dil kullanılmasına özen gösteriliyor.
 • 357s - Renkli Resimler - Sert Kapak Cilt - Türkçe


ÜSKÜDARLI RESSAM HOCA ALİ RIZA BEY
- GÜNLERDEN BİR GÜN

Atila Taşpınar

Boyut Yayıncılık, resim severleri yine özel bir eserle buluşturuyor. Atila Taşpınar'ın yayına hazırladığı Üsküdarlı Ressam Hoca Ali Rıza Bey – Günlerden Bir Gün kitabı, resim sanatının ülkemizdeki önemli isimlerinden Ali Rıza Bey'in eşsiz yapıtlarını, sanatçının hayatından kesitler ve yapıtların karakteristik özellikleri ile birlikte ele alıyor.

Okuyucunun, sanatın yaratım sürecini algılayabilmesi için titizlikle hazırlanan Hoca Ali Rıza Bey kitabı, öncelikle sanatçının yaşam öyküsünü yalın bir kurgu içinde, onun ağzından okuyucuya sunuyor. Yine aynı amaçla, Ali Rıza Bey'in yaşadığı ortamdan da tarihsel, kültürel, teknik satırbaşları ve önemli ayrıntılarla bahsediliyor.

Sanatçının resimleri ise, tüm renkleri ve derinlikleriyle, tam sayfa olarak sanatseverlere sunuluyor. Eserlerin kimlikleri ve yorumlarıyla ile ilgili bilgiler, resimlerin yan sayfalarında yer alıyor.

Atila Taşpınar'ın titizlikle hazırladığı eserde, Ali Rıza Bey'in portreleri, hayatının farklı dönemlerinde çekilmiş fotoğrafları ve çok sayıda yağlıboya çalışmasının yanı sıra; suluboya resimleri, mektupları, karakalem çalışmaları, imzaları ve çağdaşı olan ressamlarla ilgili bilgiler de bulunuyor.

19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başı arasında geçen süreçte, çok sayıda İstanbul peyzajı betimleyen Hoca Ali Rıza Bey'in eserleri, hem okuyucuları İstanbul'un eski dönemlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor, hem de sanat tarihimizin en önemli isimlerinden birinin hayatını keşfetme imkanı tanıyor.


FİKRET MUALLA

Atila Taşpınar

Fikret Mualla, resim sanatının hem en çok bilinen hem de adını efsanelerin yaratıldığı baş ressamlarından biridir. Yaşamı, sanatı uğruna yaşadığı türlü sıkıntılar ve zorluklarla geçen Fikret Mualla hakkında yazılmış eserlerin en yenisi olan bu kitabın yazarı Atila Taşpınar, onun yaşamı kadar sanatına da detaylı bir bakış açısı sunuyor.

Elinizdeki kitabın her sayfasında sanatçının renkleri ve Paris'ten, İstanbul'dan insan manzaralarını; sevilen, üzülen, inanılan nesneleri bir araya neden ve nasıl getirdiğini görüyor ve okuyorsunuz. Atila Taşpınar, her sayfada sanki sanatçının iç sesi olmuşçasına bize onu anlatıyor. Ressamın yaşadıkları sonucunda ortaya çıkan resimlerin dünyasını kimi resimlerinde, kimi zaman ise dostlarına yolladığı mektuplarda, kendi yaptığı kartpostalların altındaki yazılarda buluyoruz.

Erken yaşta kaybedilen anneye duyulan hasretin, tüm yaşamı boyunca bir kavgaya dönüşmesi, üstüne üstlük yaşanan bedensel/zihinsel travmaların etkisinden midir bilinmez renkler onun bir tamamlayıcısı olmuş... Fikret Mualla'nın eserlerinde resmettiği insan bedenleri içiçe geçmiş, en zengin görüneni ile en fakir duran arasında farklılıklar ortadan kalkmış, nesneler boşluk hissi yaratılmak istenircesine yalınlaştırılmıştır. İşte elinizdeki kitapta bunun nedenlerini, niçinlerini bulacaksınız.

Atila Taşpınar Türk Resim sanatı üzerine yazdığı bu üçüncü monografisinde, Fikret Mualla üzerinden okunması kolay ama sanat, sanatçı, insan ilişkileri, yaşam, varoluş üzerine düşünülmesi ya da cevaplanması gereken yüzlerce zor soru ile bizi başbaşa bırakıyor.

Lakin cevaplar çok uzaklarda, jargonlarda, zorlu terimlerde, çetrefilli çözümlerinde değiller. Sadece birkaç sayfa sonrasında onları bulacaksınız.

İyi okumalar.

Rıza Aydın Turak
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi


MUBİN ORHON

Atila Taşpınar

ÖNSÖZ
Nereden çıktı Mubin Orhon'un bu resimleri? Hiçbiri tanıdık, bildik değil. Pek çoğu daha önce görülmemiş, sergilenmemiş, yayınlanmamış.
Resim kağıdı, kraft kağıt üzerine, jel boya, akrilik boya, ve yağlı boya ile yapılmış, değişik çalışmalar.
İval ya da duralit üzerine yapılmış, onlarca yapıt.
Mubin Orhon...
bir yerlerde yaklaşık elli yıldır uykuda, yukarıda sözü edilen yapıtların tanıtılması, onun Amerikalı sanatçı Joan Mitchell ile bilinmeyen ilişkisinin gün ışığına çıkarılması,
Alman ressam Gerhard Richter ile ortak noktalarının irdelenmesi, gölgede kalan kimi yönlerinin aydınlatılması, titizlikle yürütülen incelemeler sonucu ulaşılan bilgilerin paylaşılması isteği, bu kitabın yazılma nedenleri olarak öne çıkmıştır.
Kitapta yer alan eserlerin hemen hepsi, soyut dışavurumculuk olarak tanımlanabilecek sanatsal bir nitelik taşıyor.
Hemen tümünde var olan, gizli imge ya da imgeler, çözülmesi gereken şifreler gibi kendilerini kolay ele vermiyorlar.
Bu nedenle de kitabın adı "Buradayım" oldu.
Diyelim ki, oturduk bu resimlerden birinin karşısına, başladık onu izlemeye. Dakikalar sonra bir figür belirdi, renklerin ve biçimlerin arasından, sonra bir figür daha...
Hiç de kolay olmadı onlara ulaşmak. Bir an yoğunlaşma azalsa, yakalanan benzetme, yitip gidiyor soyut dünyasının derinliklerinde.
Uzun boylu insanlar, atlar, filler, kuşlar, ördekler, kurtlar, köpekler, kediler, peyzajlar ve yüzler, yüzler, yüzler...
Tabloyu bir tur sola çevirin ve algılama yetinize yeterli süreyi tanıyın.
Ta ki sanatçının gönül ıssızlığını anlatan üste konumlanmış engin peyzajlara ulaşılabilsin.
İşi zor izleyicinin.
Çünkü Mubin Orhon, onların da seçimine, yaratı sürecine katılmasını istiyor. O, bu birlikteliği, biçiminde değil, sanatın en üst düzeyinde gerçekleştiriyor.
"Nereden çıktı Mubin Orhon'un bu resimleri?" diyerek başlanılmıştı. Kimse bu soruya takılıp kalmasın.
İstanbul bir hazinedir. Aynı zamanda sekiz bin yıllık bir sandığın, bir bohçanın adıdır.
Yeter ki, biz ulaştıklarımızın değerlerini pasları alıp, tozlarını temizleyip, onları gözümüz gibi koruyalım.
Atila Taşpınar İstanbul, 2023


FİKRET MUALLA ve İSMAİL HAKKI BALTACIOĞLU

Atila Taşpınar

Fikret Mualla ile ilgili bir araştırma çalışması, giderek küçük bir kitapçığa dönüştü.

Ve bu kitap,

geleceğe ışık tutan bilgileri, anlatımları, belirlemeleri ve hepsinden öte görmezden gelinen gerçekleri, yitip gitmemeleri için derleyip toparlamayı amaçlayan bir çabanın ürünü oldu.


SON SERGİ

Atila Taşpınar

"Son Sergi", ülkemizin yirminci yüzyıla armağan ettiği büyük Ressam Nazmi Ziya’nın yaşamını ve sanatını anlatan bir roman. Resim sanatının tanıtımına ve sevilmesine ilaveten Nazmi Ziya’nın toplumumuzca hatta dünya halkları tarafından hak ettiği ilgi ve ölçüde tanınmasına yardımcı olacak bu eserin sayfalarında, hem yetkin bir edebiyat eseri okumanın tadını alacak hem de bir büyük ressamın iç dünyasını tanıma şansı bulacaksınız.

Ömrünün son otuz yılını resme adamış, Türk Resim Sanatı'nda bir duayen olan Atila Taşpınar’ın usta kaleminden bir Nazmi Ziya portresi.


KÜRE DAĞLARI

Atila Taşpınar

Atila Taşpınar’ın üzerinde çalıştığı sanat dokulu henüz yayınlanmamış son romanı.


 BİLGİ NOTU

  Tüm kitaplar (6 kitap) İmzalı. 6.000 TL (posta ücretleri ve kdv. dahil)

  Sipariş İçin
  Tel: 0 212 223 4185
  Gsm: 0 532 798 9215
  Whatsapp : 0 532 236 7188

  E-Mail: ataspinartroy@gmail.com