Atila Taşpınar

Özgeçmiş

Küre Dağları


Atila Taşpınar, 1937 yılında Kastamonu’nun Küre İlçesinde doğdu. Babası İlk Öğretim Müfettişi Tevfik Taşpınar ve annesi Saniye Hanım’dır. İlkokulu, İnebolu, Gölköy, Bolayır ve Kastamonu’da okudu. Kastamonu’da ortaokulu, Ankara’da Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1962 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1963 yılında girdiği sınavı kazanarak, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlığı’ında göreve başladı.

1968 – 1978 yılları arasında, Mali Müşavirlik, Yatırım Danışmanlığı, Fizibilite ve Muhasebe Organizasyonları konularında çalışmalarda bulundu.

1974 – 1980 yıllarında Mersin’de kurucusu ve ortağı olduğu Giysan Hazır Giyim Eşyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

1978 yılında Batı Avrupa'ya yaptığı bir geziden etkilenerek, sanatla yakından ilgilenmeye başladı.

Özellikle 19. ve 20. Yüzyıl Türk Resim Sanatı dalında çalışmalarını yoğunlaştırdı. Geçen yaklaşık kırk yıllık sürede, bu konuda uzmanlık düzeyinde bilgiler edindi.

Atila Taşpınar’ın 2004 yılında Nazmi Ziya ile ilgili ilk kitabı yayınlandı. Ardından "Üsküdarlı Ressam ( Hoca ) Ali Rıza Bey – Günlerden Bir Gün" adlı ikinci kitabı ve Son Sergi adlı romanı sanat severlerle buluştu.

Kaynak kitaplar olarak tanımlanan bu eserlerinin ardından, yazar şu aralar Ressam Ahmet Ali (Şeker Ahmet Paşa) ve Ressam Süleyman Seyid ( Bey ) ile ilgili bir kitap üzerinde çalışmalarını sürdürmekte ve Eşik adlı yeni bir romanı kaleme almaktadır.

Atila Taşpınar’ın Türk Resim sanatına karşı olan bağlılığı, kitap çalışmaları ve yazıları ile sınırlı kalmamış, yıllar boyunca onun özenle seçip geliştirdiği Klasik Türk Resimleri’nden oluşan önemli birkoleksiyonun doğmasına da yol açmıştır.

Onun, özveri ve özenle koruduğu bu koleksiyonda, Ali Rıza Bey (Hoca) in en büyük boyutlu iki başyapıtı, Nazmi Ziya’nın on dört önemli eseri, ( ki bu sayı, sanatçının, resmi ve özel müzeler dahil, bir koleksiyondaki en çok eseri olmaktadır ) ayrıca Ahmet Ali, Süleyman Seyid, Halil Paşa, Avni Lifij Sami Yetik, Mahmut Cuda gibi diğer usta sanatçıların yirmi beş yapıtı yer almaktadır.

Kendisi, Elvan ve Can adlarında iki çocuk babasıdır.